КОМБІКОРМ ДЛЯ КОРІВ

Молочна продуктивність корів залежить від їх породних особливостей, умов годівлі та утримання. Для освіти молока організму корови необхідні багато речовин, причому в певному співвідношенні. Отримати всі необхідні компоненти корова може з корми. Але найчастіше в кормах цих самих речовин не вистачає і корова, отримуючи тільки природні корми, віддає в молоко відсутні речовини з власного організму, тим самим виснажуючи його. Тому організація годування дуже важлива.


Травний апарат великої рогатої худоби пристосований до переробки великих за обсягом раціонів. В добу дійна корова, в залежності від продуктивності, з'їдає до 70 і більше кілограмів корму. Встановлено, що тварини з великою охотою споживають корми вранці з 4-х до 10 годин і в другій половині дня з 14 до 20-ти годин. При багатокомпонентному раціоні концентрати дають перед доїнням або після доїння. Соковиті корми - після доїння. Грубі корми треба згодовувати в кінці годування.


Концентровані корми доцільно згодовувати у вигляді комбікорму. ДП "Новопокровського комбінат хлібопродуктів" виробляє повнораціонні комбікорми для корів, які збалансовані за поживністю, вітамінів і мікроелементів. У комбікорми крім зернової частини входять білкові компоненти у вигляді шротів. Тому ніяких додаткових добавок вітамінних препаратів не потрібно. Порція концентратів призначена для одного годування не повинна перевищувати 3-3,5 кг. В комбікормі підібраний оптимальний вітамінно-мінеральний склад для корів. В першу чергу відсутні вітаміни і мінерали підуть на оздоровлення організму, а потім будуть "працювати" на збільшення продуктивності.


Чим вище удій корови, тим вище повинен бути питома вага концентратів у раціоні. Концентрати нормують залежно від рівня молочної продуктивності: в розрахунку на 1 літр молока їх витрачають від 200 до 400 г і 1 кг на підтримку життєдіяльності. Так якщо добовий удій вашої корови 15л, то в добу їй необхідно 15 * 0,4кг + 1кг = 7кг концентратів, якщо корова доїть менше, то і частку концентратів на надоєного літр можна знизити. Концентрати згодовують в сухому вигляді або у вигляді густої каші.


Новопокровський КХП пропонує для дійних корів КОМБІКОРМ К 60-1 и КОМБІКОРМ К 62-1 для телят віком від 1 до 6 місяців.


Read More

Варити комбікорми не рекомендується, так як при температурі вище 55 ° С біологічно активні компоненти втрачають свою активність. Крім того надої дозволяють збільшити соковиті корми: коренеплоди (буряк, бруква, морква, турнепс) і ін. Їх загальна кількість (на добу) доводять до 15кг в розрахунку на 100кг маси тварини. Добова норма цукрових буряків не повинна перевищувати 3,5 кг з розрахунку на 100кг живої ваги.


Бульбоплоди (до них відносяться картопля і топінамбур) дійним коровам дають до 1,5- 2,0 кг на добу. Коренеплоди та картопля дають коровам добре очищеними від землі або чисто вимитими і подрібненими перед роздачею.


Сіно, солому називають грубими кормами. При годуванні дійних корів велике значення має сіно. Гарне сіно в раціонах корів в зимовий період - один з головних джерел білка і цукру. Норма згодовування сіна коровам 3-5 кг на кожні 100 кг живої маси. Солома більш цінується вівсяна і ячмінна. Норма згодовування не більше 5 кг.


Навіть використовуючи повноцінний раціон годування, тварини повинні мати в необмеженій кількості сіль у вигляді розсипу або лизунці. Чиста вода повинна бути постійно.


Переводити корову з зимового на літній пасовищне утримання слід поступово, протягом 10-15 днів. Перші дні пасуть по кілька годин на день, перед-ньо підгодувавши сіном. Поступово тривалість пасіння збільшують.


Основу річного годування молочних корів становить пасовищна трава. Зелені корми різноманітні за складом і поживністю. На хорошому природному пасовищі корови споживають до 50-60 кг зеленого корму на добу, на заболочених - 30-35 кг.

Борошно

Борошно має дуже важливе значення в харчуванні людини. Вона широко використовується в кулінарії, хлібопекарській, макаронній та інших галузях харчової промисловості.

Комбікорм

Домогтися високих показників з виробництва молока, м'яса, яєць неможливо без збалансованого корму, саме такі високоякісні комбікорми, які повністю задовольняють всі потреби

Манна крупа

Манна крупа (вона ж манка) - крупа, виготовлена ​​з пшениці, шляхом дуже дрібного помелу. Середній діаметр частинок в межах від 0,25 до 0,75 мм. Манна крупа широко застосовується для приготування різних страв.